Polské pohraniční město očekává užší vztahy s Čínou

Polské město Terespol, ležící na hranici s Běloruskem, je již dlouho jednou z nejrušnějších bran do Evropské unie (EU). Nyní na vlně rychle rostoucí nákladní železniční dopravy společností China Railway Express (CRE) hledá město užší spolupráci s Čínou.

Rostoucí počet nákladních vlaků míjí řeku Bug v Terespolu do a z EU a putuje do různých měst v Polsku a na kontinentu včetně španělského Madridu, francouzské Paříže, nizozemského Tilburgu a německého Duisburgu.

„Už nyní těžíme z našeho umístění na nové hedvábné stezce, která je velmi reálná,“ řekl Xinhua v nedávném rozhovoru Jacek Danieluk, starosta Terespolu. „Terespolu se nemůžete vyhnout, když cestujete mezi východem a západem.“

V současné době mohou nákladní vlaky přepravovat svůj náklad a provádět celní odbavení v nedalekém terminálu Malaszewice, jednom z největších v Evropě, ale tato zařízení se již blíží své maximální kapacitě, uvedl Danieluk.

„Terespol již denně projíždí kolem 10 až 20 vlaků,“ uvedl a dodal, že růst železniční nákladní dopravy z Číny otevírá možnost dalších investic do souvisejících projektů.

Mohou zahrnovat nová přestupní skladiště a další projekty, které by doplnily železniční aktivity v příhraniční oblasti, uvedl starosta. „Přestože samotné město je pár kilometrů od kolejí a vedle tratí nemáme velké pozemky, vítáme každého, kdo si zde chce zřídit základnu, mimo jiné i z Číny.“

Obec s 6000 obyvateli již dala k dispozici pozemky pro další logistické projekty, uvedl Danieluk. „Jsme připraveni na další investice. Samotný Terespol má všechny potřebné atributy.“

„Dostáváme evropské prostředky i na naši infrastrukturu, takže je ve velmi dobré kondici,“ řekl Danieluk. „Na rozdíl od sousedních obcí se město Terespol nevylidňuje.“

Danieluk také velmi pozitivně hodnotí zvýšenou nákladní dopravu mezi Polskem a Čínou. „Obchodní cesta zahrnuje i Rusko a Bělorusko, což by mohlo přispět ke spolupráci mezi Polskem a jeho sousedy,“ uvedl.

Přes pandemii covid-19 a výsledné ekonomické zpomalení je Danieluk optimistický. „Jsem si jist, že to přejde a že můžeme v budoucnu prohloubit naši spolupráci s Čínou.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *