Nejdelší tunel na železniční trati Čína-Laos je již proražen

V sobotu byl proražen nejdelší železniční tunel na trati mezi Čínou a Laosem. Je to nový milník ve výstavbě této železnice. Tunel by měl být otevřena koncem roku.
Tunel Anding, dlouhý 17,5 km, se nachází v příhraniční oblasti Muo-ťiang u města Jü-tchang na jihovýchodě čínské provincie Jün-nan. Budování tohoto tunelu vyžaduje nasazení důmyslných technologií, nese s sebou nese značná rizika a potýká se s nepříznivými geologickými podmínkami, jako jsou geologické poruchy, ložiska plynu, vápenec či měkké horniny, uvádějí zdroje ze společnosti China Railway Kunming Group Co. Ltd.

Stavěná železniční trať spojí Kchung-ming (Kunming), hlavní město provincie Jün-Jan, a hlavní město Laosu Vientiane. Letos se do úseku trati mezi městy Jüsi a Mo-Chan investovalo 11 miliard jüanů (kolem 36,5 miliardy Kč) a od zahájení stavby pak 47,35 miliard jüanů (přes 157 miliard Kč).

Proražením tunelu Anding stavaři dokončili 98,8 procent všech tunelových projektů na tomto čínském úseku.

Železniční trať v délce přes 1000 km odpovídá čínským technickým normám a využívá čínské technologie. Dokončena a otevřena pro dopravu by měla být koncem roku 2021.
Železnice je velmi významná dopravní cesta propojující projekt Nové Hedvábné stezky s laoskou strategií transformace vnitrozemského státu na dopravní uzel. Železnice zkrátí dobu cesty z Kchung-mingu do Vientiane na pouhého půl dne.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *