Komentář: Komunikace a výměna jsou stále klíčem v boji proti antiglobalizačnímu sentimentu

Pomáhat světu lépe porozumět Číně nelze dosáhnout bez setkávání tváří v tvář.

I když pandemie covid-19 narušila globální ekonomický a sociální řád, nemůže přerušit komunikaci nadobro. Konference o porozumění Číně se konala v jihočínském městě Kuang-čou (Guangzhou) od pátku do neděle a sloužila jako důležitá platforma pro Čínu a zbytek světa k posílení vzájemného porozumění v tak kritickém čase.

Letošní třídenní akce se letos zúčastnilo více než 600 slavných politiků, vedoucích pracovníků podniků, stratégů, vědců a podnikatelů z více než 20 zemí a regionů, kteří se podělili o své názory na Čínu, mezinárodní obchod a globalizaci.

Účastníci prostřednictvím panelových diskusí, přednášek a kulturních výměn získali hlubší pochopení čínské rozvojové filozofie a vývojového modelu.

Jedním z klíčů k porozumění Číně je pochopení její ekonomiky. Vedení Komunistické strany Číny (CPC) přijalo návrhy na formulaci 14. pětiletého plánu (2021–2025) pro národní hospodářský a sociální rozvoj a dlouhodobé cíle do roku 2035. Účastníci věří, že Čína dosáhne v tomto období kvalitního rozvoje, což přinese zbytku světa příležitosti a prosperitu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své nejnovější zprávě Světový ekonomický výhled (WEO) zveřejněné v říjnu předpokládal, že se globální ekonomika letos prudce sníží o 4,4 procenta.

Současné obtíže, jimž čelí čínská a světová ekonomika, by neměly být podceňovány, ale důvěra je obnovitelná vzhledem k pozitivním známkám hospodářského provozu a skutečnosti, že spoléhání se na globální spolupráci k opětovné aktivaci růstu je nezvratný trend.

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně poklesla o 6,8 procenta, ve druhém čtvrtletí však vzrostla o 3,2 procenta a ve třetím čtvrtletí si udržovala stabilní růst o 4,9 procenta, což ukazuje oživení ve tvaru písmene V. Podle MMF bude Čína pravděpodobně jedinou významnou ekonomikou na světě, která v roce 2020 dosáhne růstu.

Čínské výrobní aktivity se pohybovaly v růstové oblasti po dobu osmi měsíců od března, což je nejnovější důkaz, že hospodářské oživení pokračovalo uprostřed prorůstových opatření vlády. Mimořádná prodejní výkonnost zaznamenaná během letošního nákupního dne Singles‘ Day rovněž naznačila obrovský potenciál čínského domácího trhu, který zahrnuje nový vývojový model „dvojího oběhu“.

Čína účinně podchytila virus a přivedla produkci a život zpět do normálu a základy udržující stabilní a dlouhodobý ekonomický růst země zůstávají nezměněny. Čína má sebedůvěru a schopnost udržet stabilní ekonomickou výkonnost.

Tuto důvěru odrážejí obchodní kruhy, které v novém paradigmatu rozvoje země nacházejí obrovské příležitosti, protože zdůrazňuje inovace, domácí poptávku a kvalitu rozvoje.

V Číně žije 1,4 miliardy obyvatel, ve střední příjmové třídě více než 400 milionů. Odhaduje se, že její kumulativní dovoz komodit v příštích deseti letech překročí 22 miliard amerických dolarů. Taková obrovská poptávka na trhu přinese přímé a trvalé oživení světové ekonomiky po epidemii, a tím podpoří globální ekonomický cyklus.

Cesta k prosperitě nespočívá v uzavřenosti, ale ve využití příležitostí globalizace a vyžaduje společné úsilí každého člena mezinárodního společenství.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *