Čínští investoři hledají v Řecku příležitosti v době po pandemii

V rámci přípravy na předpokládaný postpandemický boom čínské společnosti uvažují o prozkoumání příležitostí v Řecku, protože pohlížejí na středomořskou zemi jako na vůdce v předvídatelném zotavení ze zdravotní krize.

Během pandemie prokázala řecká ekonomika silnou odolnost, zatímco kontrola a prevence ohnisek byla řízena řádně a vědecky, uvedl čínský velvyslanec v Řecku Zhang Qiyue.

„Tím se dále zlepšilo prostředí pro hospodářský rozvoj a také oživení a zvýšila se důvěra mezinárodních investorů v Řecko,“ řekl Zhang v pondělí na online semináři.

Webinář, který pořádá Čínská obchodní komora při Evropské unii (CCCEU), společně s aténskou obchodní a průmyslovou komorou a Řeckou radou pro obchod, seskupil řadu ministerských úředníků, špičkových diplomatů a vedoucích pracovníků z obou zemí.

Kostas Karamanlis, řecký ministr infrastruktury a dopravy, uvedl, že jeho země bude v tomto regionu předním hráčem, pokud jde o ekonomické vyhlídky po pandemii.

Řekl, že fond EU pro zotavení pomůže Řecku vrátit se na předpandemický růst, protože nabízí příležitost investovat do významných infrastrukturních projektů v klíčových odvětvích, kde má země geostrategickou komparativní výhodu, jako jsou logistika, železniční síť, přístavy a letiště.

Při nastínění vládních plánů ministr uvedl, že další modernizace přístavu Pireus a přístavů v severním Řecku pomohla posílit pozici Řecka jako vstupní brány do Evropy pro logistiku a obchod mezi Asií a evropským kontinentem.

NOVÉ OBLASTI

Přístav Pireus je nyní největším kontejnerovým přístavem ve Středomoří a čtvrtým největším v Evropě, 10 let poté, co většinu přístavní správy získala čínská společnost COSCO Shipping. Tento projekt byl považován za výhodný příklad v důsledku implementace iniciativy Hedvábné stezky a vytvoření platformy „17 + 1“.

„Opravdu věřím, že Řecko bude nově vznikající destinací v Evropě po covid-19 pro mezinárodní investory i pro čínské investory,“ řekl Zhang.

Velvyslanec vyjádřil naději, že čínské podniky se budou zabývat novými oblastmi, jako jsou zelená energie, inovace a elektronický obchod, zejména když se Čína vydává na cestu vysoce kvalitního rozvoje a Řecko restrukturalizuje svou vlastní ekonomiku.

Zhou Lihong, předsedkyně CCCEU, uvedla, že v posledním desetiletí bylo Řecko klíčovým přístavem pro logistiku, námořní obchod a lodní průmysl, a upozorňuje, že digitální ekonomika, zelená a udržitelný rozvoj jsou klíčovými oblastmi budoucí spolupráce, která nabídne diverzifikovanější doplňek stávajících projektů zahrnujících čínské skupiny jako Three Gorges a COSCO.

„Řecký trh je pro nás relativně nový, ale máme zde velký zájem o prozkoumání příležitostí,“ řekl Li Jing, generální ředitel mezinárodního investičního oddělení čínské investiční holdingové společnosti Legend Holdings.

Společnost, kterou vlastní počítačový gigant Legend Group, nyní drží 90 procent Bank International Luxemburg, největší nezávislé banky v Lucembursku, a koupila jednoho z 10 nejlepších producentů lososů na světě.

Li uvedl, že více než 1000 společností, do kterých společnost Legend Holdings investovala, poskytne řeckým společnostem, které chtějí jít do Číny, jedinečné příležitosti, zatímco jeho společnost usiluje o expanzi v Evropě.

Přátelské prostředí, podpůrná opatření a přístupnost pro diskusi jsou považovány za hlavní podmínky společnosti při výběru destinace pro investice, uvedl Li, který věří, že Řecko, vysněná destinace pro cestovatele, bude vysněnou destinací také pro investory.

SEN TURISTŮ

Řecko, které se nachází v Egejském moři, se může pochlubit bohatou kulturou, okouzlujícími sceneriemi a je známou turistickou destinací. Ale pro Číňany má Egejské moře další význam, protože se vyslovuje jako to, co v čínštině znamená „láska“.

„Egejské moře je přirozeně spjato s Číňany a pro mladé Číňany je to první volba, kde mohou strávit líbánky,“ poznamenal Zhou.

Dodal, že středomořská kuchyně se stala populární i v Číně. Jakmile vstoupí v platnost dohoda o zeměpisných označeních mezi Čínou a EU, bude podle něj na čínském trhu dále chráněna řada slavných řeckých zemědělských produktů, které byly zahrnuty do seznamu.

Potenciální rozmach v odvětví cestovního ruchu se zdá být hmatatelnější, protože lidé v Číně, která je nejcennějším a největším odchozím trhem na světě, touží cestovat, jak se již projevilo během svátku Národního dne začátkem října, kdy lidé i přes pandemii a příslušná zdravotní opatření cestovali z domova.

Jen v roce 2019 zaznamenalo Řecko více než 220 000 návštěv z Číny v hodnotě přibližně 300 milionů jüanů (více než 1 000 904 940 Kč), což představuje meziroční nárůst o 86 procent, uvedl James Tang, senior viceprezident skupiny Trip.com, přední čínský poskytovatel online cestovních služeb.

S přibližně 300 miliony uživatelů bude Trip.com nadále investovat do svého provozu v Řecku a propagovat evropskou zemi jako špičkovou, jedinečnou a fantastickou destinaci pro čínské turisty, uvedl Tang.

„Až bude bezpečné cestovat po celém světě, těšíme se na úzkou spolupráci s destinacemi a místními partnery při zavádění nových obchodních modelů,“ uvedl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *